Проверка на оградата по границата ударила на камък
Инспекторатът на Министерския съвет проверява дали по границата с Турция е платено за двойна ограда, а е построена единична. На проверяващите им е трудно да установят каква е оградата в труднодостъпните участъци, стана ясно на последния парламентарен контрол.
Според служебния министър на вътрешните работи Пламен Узунов комисия е проверявала има ли разминаване между поръчаната двуредова ограда и построената едноредова, пише „Сега“.
Никой от проверяващите не е могъл да установи какъв е типът на съоръжението. „В протокола на приемателната комисия не е отбелязан типът на съоръжението в Бургаска област. Проверяващият екип не е могъл да установи какъв е“, каза Узунов.
Проверката е започнала в последната седмица от мандата на служебното правителство – на 27 март. Инспекторите са тръгнали по следите на милионите за оградата, след като президентът Румен Радев хвърли съмнения за нередности и злоупотреба с пари.
„Съществуват редица смущаващи факти относно договорите, според които се финансира двуредова ограда, но се изгражда едноредова. Ще настоявам истината да бъде изяснена“, заяви към края на април Радев в Хасково.
До тогава съмнения имаше единствено за цената на оградата – тя вече наближава 200 млн. лв., както и около избора на фирмите строители.
„Мисля си, че президентът не е злонамерен, а просто подведен. Твърдението му е лесно оборимо“, опонира му бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев.
Той беше пряко ангажиран със строежа на съоръжението. По думите му само една трета от построената досега ограда е двуредова и така е било по план.
Не е ясно и колко точно остава да се построи. В една от последните изяви пред Народното събрание бившият служебен министър на отбраната Стефан Янев заяви, че остават 70 км, докато според Узунов недостроени са 27 км.
Източни: frognews.bg
Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.