Днес отбелязваме 139-та годишнина от Шипченската епопея. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки с участието на Българското опълчение по време на Руско-турската Освободителна война (1877-1878г.)
Сраженията се водят от 21 до 26 август 1877 г. между защитниците на прохода, намиращи се под командването на ген. Столетов и войската на Сюлейман паша, която ги превъзхожда по численост. Тези героични боеве и подвигът на българските опълченци остават в историята ни с името Шипченска епопея.
С много живи картини бяха пресъздадени моменти от лятото на 1877 година и отбраната на Шипченския проход, предаде БНР.
Историческата възстановка на боевете беше кулминацията на честването, което се провежда под почетния патронаж на президента Росен Плевнелиев, който обаче не дойде.
В пресъздаването на събитията участваха и 235 родолюбци от 24 регионални клуба на Националното дружество „Традиция“. Неговият председател полковник Станчо Джумалиев за пореден път участва във възстановката. „Играх ролята на генерал Столетов на върха за 16-ти пореден път. Всеки един участник отдава всички сили, за да може да представим тези герои, които са се били, за да я има България днес“, заяви той пред националното радио.
Пред Паметника на свободата бяха поднесени венци. Заупокойна молитва за загиналите отслужиха Габровски свещеници. Приветствено слово към гостите на тържествата поднесе началникът на отбраната генерал Константин Попов.
В честването участваха народни представители, евродепутатът Андрей Новаков, посланикът на Беларус у нас Владимир Воронкович, генералният консул на Русия в Русе Татяна Горошков, областни управители от цялата страна. На Шипка се качи и кандидатът на БСП за президент ген. Румен Радев.
Западно от Паметника на свободата имаше детска работилница – съвместно с учебния проект „Пътуване с история“ и Националния парк-музей „Шипка – Бузлуджа“. НД „Традиция“ организира и Фотографско ателие „Влез във военна щабна палатка“ – до барелефите в подножието на Паметника на свободата. От дружеството почерпиха гостите на празника с приготвен във военно-полева кухня войнишки борш.
Във връзка с честванията днес, на 27 август, входът за музейната експозиция при Паметника на свободата на връх Шипка беше безплатен.
„Хиляди хора се изкачват на връх Шипка на 3 март, а бойните действия довели до Освобождението се водят през август“, коментира за агенция „Фокус“ Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей „Шипка – Бузлуджа“.
„От историческа гледна точка трябва да отбележим, че тогава (на 3 март) нищо конкретно не се е случило там. Събитията във връзка с освобождението са през август. Нашата цел и тази на организаторите на честванията е да привлечем тази публика, която пристига при нас в началото на годината, и през август, за да можем по впечатляващ начин, заедно да отбележим годишнината от Шипченската епопея”, казва още Чавдар Ангелов.
Първото събитие в рамките на Националното честване на 139-ата годишнина от Шипченската епопея бе на 9 август, когато в Художествената галерия в Казанлък бе открита фотоизложбата „И днес йощ Балканът. . . „, посветена на 60-годишнината от създаването на Националния парк-музей „Шипка“.
Паметникът на свободата на връх Шипка е открит на 29 август 1934 г. Негови автори са арх. Атанас Донков, арх. Иван Данчов и скулпторът Александър Андреев. Мемориалът е осъществен с доброволната лепта на хиляди граждани, институции и организации.
Вижте още тук: Как е построен паметникът Шипка
Ние от Blife.eu Ви напомняме да помним тази светла дата за България и нека не забравяме хората дали животът си за свободата на България! Помнете историята ни, защото тези, които забравят историята си са обречени да я изживеят отново!
Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.