Вижте към кого се обърнаха за оръжие от Ислямска държава
Опозицията в Сирия иска ракети „земя – въздух”.САЩ не казват ще дадат ли стингерите, с които помагаха на талибаните в Афганистан.Умерената опозиция в Сирия се е обърнала с молба към САЩ да й предостави ракети „земя – въздух”, пише в. „Вашингтон пост“. Става дума за популярните „Стингер“, които са се използвали от талибаните в Афганистан срещу съветската авиация.
В момента няма официален отказ от Пентагона. Седем държави вече поискаха от Москва да спре с ударите срещу опозицията.
Вероятността руските въздушни удари да отслабят „Ислямска държава“ не е голяма, но те ще укрепят режима на сирийския президент Башар Асад, поне в краткосрочен план, ще удължат войната и страданията на мирните граждани, коментира в. „Гардиън“.
Ако сирийските сунити бъдат принудени да избират между „Ислямска държава“ и кървавото управление на Асад, те ще предпочетат ислямистката групировка, пише по същата тема в. „Дейли Телеграф“.
Това съобщиха от : blitz.bg
Повече за Стингър
FIM-92 Stinger (Стингър) е преносим зенитно-ракетен комплекс с инфрачервено насочване, създаден в САЩ и въведен в експлоатация през 1981 година. Освен от американските въоръжени сили се използва и от още 29 други страни. Произвежда се от американската отбранителна корпорация Raytheon Missile Systems (Рейтион Мисайл Системс) и европейския отбранителен концерн EADS.
Работата по проекта започва през 1967 година, като новото оръжие се обозначава с наименованието Редай II (Redeye II). През 1972 е прието новото название FIM-92. Първият опитен запуск е направен през 1975 година. След няколко години доусъвършенстване на насочващите системи и двигателя, „Стингър“ е приета на въоръжение през 1981. Разработването на нови варианти продължава и до днес. Американската армия днес разполага с общо 13 400 ракети. Общата стойност на програмата до момента е $7 281 000 000.
Ракетите „Стингър“ са компактни и лесни за пренасяне. На теория стрелбата изисква двама оператори, но е възможно и насочването само от един войник. Ракетата има обсег от 4 800 метра и може да уцели летателен апарат на височина от 180 до 3 800 метра. Дължината ѝ е 1,52 метра, диаметърът е 70 мм (включващ 10 мм стабилизатори). Теглото на заредена ракетна установка е 15,2 кг. При стрелба ракетата се изстрелва първо от малък катапултен механизъм, който я изпраща на безопасно разстояние от оператора, след което се задейства твърдогоривния двигател. Максималната ѝ скорост е 2,2 Мах, или около 750 метра в секунда. Бойната глава е с тегло от 3 килограма и ударен взривател, но има и таймер за самоунищожение в случай, че целта не е достигната. Изстрелването се осъществява посредством специална батерия, която обаче има ограничен експлоатационен срок и се налага тя да се подменя сравнително често. Днес американската армия използва модернизиран вариант с цифрова насочваща система, позволяваща различаването на два типа излъчвания – инфрачервени иултравиолетови, което значително повишава устойчивостта срещу противомерките на летателните апарати. Съществува вариант на „Стингър“, който не се изстрелва ръчно, от от специални установки – като М1097 Авенджър и М6 Лайнбакър. Някоиизтребители също са въоръжени с модифициран вариант на ракетата.
Първата употреба на ракети „Стингър“ в реални бойни действия е по време на Фолклендската война, когато британски войници, нелегално снабдени с ракети свалят аржентински самолет Пукара. ЦРУ снабдява муджахидините в Афганистан с близо 1000 ракети, като помощно средство срещу съветските въздушни удари. След изтеглянето на руските войски американското правителство си връща почти всички ракетни установки, но са останали 16, които са взети от Иран и използвани за създаването на местно копие. Анголски антиправителствени части също получават ракети в края на 80-те. През 1999 година Пакистан използва ракети „Стингър“ успешно, като сваля един вертолет и два изтребителя на Индийските военновъздушни сили.
Източник: Уикипедия, свободната енциклопедия
Ние от Blife.eu до сега се нагледахме колко са умерени от опозицията на Сирия!Нагледахме се и на това че Америка не ги финансира, обучава и не ги въоръжава!Нагледахме се и на тяхната демокрация която налагът с само и единствено с оръжие и „демократични ценности”.
Надяваме се такова оръжие не трябва да попада в ръцете на терористи,е всички знаем кой го даде в ръцете им в Афганистан,досещаме се и сега!
Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.