Лондон каза стоп на най-голямата джамия

Лондон каза стоп на най-голямата джамия

Джамия за 11 300 богомолци отказана в Лондон

Проектът предвиждал да побере три църкви като “Св. Петър”.Британското правителство е отхвърлило молбата на ултраконсервативна ислямистка група за построяването на гигантска джамия в Лондон.

Това слага край на 13-годишната битка за молитвен храм, който да бъде три пъти по-голям от катедралата “Свети Петър” в Рим.

“Таблиг Джамаат” искали “мегаджамията” да се издигне в близост до Олимпийския парк в източен Лондон и да събира 9 300 молещите се и още 2000 в присъединено здание.

Efekt 2

Битката за изграждането на джамията беше ожесточена и включваше улични блокади, обвинения в расизъм, отправяне на смъртни заплахи към основните противници на проекта, беше обжалвана дори пред Върховния съд, пише вестник “Индипендънт”.

Общинските съветници в Нюхъм отхвърлиха строежа още през 2012 г., но ислямистката групировка поиска публично разследване и така въпросът стигна до правителството. Кабинетът на Дейвид Камерън разполагал със заключенията още през януари, но заради чувствителността на темата отлагал решението. Според в. “Сънди Телеграф” обаче вече била издадена заповед строителството да бъде отказано.

“Таблиг Джамаат” е ултра-консервативна ислямистка секта, която изповядва, че мюсюлманите не бива да се интегрират в друговерски общности, и вече има на същото място джамия за 2500 богомолци. През 2013 г. тя е била затворена по решение на Върховния съд, заради липса на разрешително за строеж, но групировката отказала да изпълни решението.

В Лондон и сега се намира най-голямата джамия в Европейския съюз – “Байтул Футух”. Тя е с капацитет от 10 000 богомолци и е завършена през 2003 г. в югозападното предградие Мордън.
Източник: www.dnes.bg/world/

Ние от Blife.eu ще добавим,че в Англия има над 1000 джамии !

Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!

Loading...

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.