Пак осъдиха България заради Цветанов

Пак осъдиха България заради Цветанов

България отново е осъдена в Страсбург заради Цветан Цветанов

По случая с варненския бизнесмен Даниел Славов – Дидо Дънката бившият вътрешен министър е нарушил презумпцията за невиновност, а полицаите – забраната за изтезание и нечовешко третиране Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург постанови поредното осъдително решение срещу България. Държавата е осъдена да плати 40 хил. евро обезщетение на варненския бизнесмен Даниел Славов – Дидо Дънката. Той беше задържан при акция „Медузите“ във Варна преди пет години.

Според ЕСПЧ полицаите са нарушили забраната за изтезание и нечовешко третиране с начина, по който са извършили претърсване и изземване в дома на жалбоподателя. Съдът посочва като персонално отговорен и бившия вътрешен министър и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, който с медийните си изказвания е нарушил презумпцията за невиновност. Подобно нарушение е извършил и Варненският окръжен съд, когато е оставил Славов за постоянно в ареста. Нарушен е и още един текст от конвенцията – за правото на неприкосновеност на дома.

Efekt 2

Жалбата е подадена от Славов, съпругата му и двете им деца (на седем и четири години). На 31 март 2010 в 6 часа сутринта маскирани полицаи нахлуват в дома му във Варна. По това време той спи на горния етаж, а на долния е съпругата му с двете деца. В къщата нахлуват маскирани и тежковъоръжени полицаи, които го повалят на земята и му слагат белезници. Децата уплашени започват да плачат. Баща им е изведен пред къщата и отново накаран да легне, а когато след половин час пристига оператор полицаите повтарят пред камерата ареста му. Шест часа и половина след началото на акцията на Даниел Славов е било позволено да се преоблече. През следващите два месеца децата на Даниел Славов не можели да спят и плачели непрекъснато, защото се страхували, че маскираните полицаи могат да се върнат. Едното от децата получило нервен тик.

Дидо Дънката е обвинен заедно с председателя на Общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов в участие в организирана престъпна група, през която са източвани общински средства през схема за закупуване на автобуси втора ръка за градския транспорт. Част от обвиненията са свалени, като към края на 2014 г., отбелязвът съда, делото продължава да е висящо.

С решение на Варненския съд Славов е оставен в ареста, като е освободен два месеца по-късно под гаранция.

Съдът в Страсбург приема, че нито личността на Славов, нито престъпленията, за които е бил разследван, са налагали провеждането на операцията по този начин. ЕСПЧ определя като „фрапиращо“ поведението на полицаите, които са „арестували“ втори път Славов, за да може да бъде заснет от камерата. Съдиите отчитат, че МВР в нито един момент при планирането на операцията не е обсъдило факта, че в дома на Славов могат да бъдат съпругата и двете му малки деца. ЕСПЧ осъжда факта, че акцията е проведена без предварително одобрение от съда.

С изказванията си след операцията Цветан Цветанов, окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров (който беше преизбран преди няколко месеца за втори мандат от ВСС), както и съдът, разгледал мярката за неотклонение на Славов, с мотивите си, са нарушили гарантираната от Европейската конвенция за защита на човешките права и основните свободи презумпция за невиновност.

Според ЕСПЧ при извършване на претърсването в дома на Даниел Славов е било нарушено и правото на неприкосновеност на личния живот и жилището. Причината е, че полицаите са влезели без предварително разрешение от съда. Протоколът за иззетите от дома доказателства е бил одобрен впоследствие от варненските съдии, които просто са сложили печат „Одобрявам“. Съдът в Страсбург приема, че подобно одобрение не отговаря на изискванията на Конвенцията и отбелязва, че това е трябвало да стане с мотивиран акт на съда, в който да се обясни защо претърсването е станало при неотложност.

На последно място ЕСПЧ приема, че България е нарушила и чл. 13 от Конвенцията, тъй като не е гарантирала ефективни средства за защита срещу действията на властите. Действащият Наказателен кодекс не криминализира психическия тормоз (на какъвто са били подложени Славов и семейството му), т.е. дори и да бяха подали жалба, тя не е имало как да бъде разгледана.

Адвокат на Даниел Славов е Михаил Екимджиев. Решението на съда е подписано единодушно, като само по констатацията за нарушено право на справедлив процес един от съдиите е подписал с особено мнение.

Това е третото дело, по което България беше осъдена заради поведението на Цветан Цветанов като вътрешен министър. По делото „Гуцанови срещу България“ държавата беше осъдена да плати 44 хил. евро обезщетения, като нарушенията бяха идентични като в казуса със Славов. ЕСЧП осъди държавата и по делото, заведено от бившия шеф на полицията в Бяла Слатина Тони Костадинов, задържан през 2009 г. при акцията „Касоразбивачите“.
Източник: www.capital.bg/

Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!

Loading...

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.