Турци ще ни пазят, а от турците кой ще ни пази ?

Турци ще ни пазят, а от турците кой ще ни пази ?

Кабинетът гласува Турция да пази небето ни

НЕ Е ЯСНО КОЙ ЩЕ НОСИ ОТГОВОРНОСТ, АКО ЧУЖД НАТОВСКИ САМОЛЕТ СВАЛИ НАРУШИТЕЛ НАД БЪЛГАРИЯ

Кабинетът окончателно се от­каза от национален въздушен су­веренитет на България, след като в сряда одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВС) и го предлага за разглеждане и при­емане от Народното събрание.

Efekt 2

С промените се регламентира възможността за извършване на съвместни мисии по охрана на въздушното пространство на Бъл­гария в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъз­душна и противоракетна отбра­на. На практика това означава, че Турция и други държави от пакта ще пазят небето ни. Не е ясно как­ва ще е тяхната отговорност, ако примерно натовски самолет свали руски над българска територия.

Към момента охраната на въз­душното пространство се осъ­ществява единствено от Българ­ската армия и Военновъздушните и сили.

Промяната била заради не­обходимост от провеждане на съвместни мисии за усилване на способностите по охрана на въз­душното пространство на страни­те от източния фланг на НАТО. Тя е включена и като мярка в Плана за готовност за действие на НАТО за гарантиране на въздушната си­гурност на страните от източния фланг на Алианса, се казва в съ­общението на правителствената информационна служба.

Съвместните мисии по охра­на се изразявали в присъствие на ротационен принцип на сили и средства на НАТО за водене на съвместни учения и тренировки и усилване на наличните национал­ни способности с цел повишаване на оперативната съвместимост на съюзниците и демонстрация на съюзна решимост, сплотеност и взаимна ангажираност към колек­тивната отбрана.

Такава мисия се изпълнява в страните от Прибалтика още от 2013 г., но тя бе усилена в резултат на предприетите мерки за гаран­тиране на сигурността на държа­вите от НАТО, припомнят от МС, като премълчават, че прибалтий­ските държави нямат бойна ави­ация. Румъния също изпълнила препоръките на Алианса от среда­та на 2015 г.

Промените били направени така, че да изключат възможност­та охраната да бъде поета само от сили и средства на чужди държа­ви, успокояват от кабинета. Това обаче едва ли ще стане, след като се разбра, че догодина оставаме без изтребители, въпреки незакон­ния договор с Полша за ремонт на наши МиГ-29.

ИЗТРЕБИТЕЛИТЕ НИ ЗАМИНАВАТ ЗА РЕМОНТ В ПОЛША

Руската Федерална служба по военнотехниче­ско сътрудничество заяви, че модернизирането на българските МиГ-29 в Полша ги лишава от гаран­циите на производителя. Това съобщи във вторник РИА „Новости”, като цитира зам.-шефа на ведом­ството Анатолий Пинчук.

„Позицията на София е контрапродуктивна и влиза в противоречие с духа и договореностите между нашите страни в областта на военнотехни­ческото сътрудничество и по-специално в частта за защитата на интелектуалната собственост. Това безусловно ще повлияе негативно на нашите бъде­щи отношения в тази сфера”, коментира Пинчук.

Той направи изявлението преди насрочената в българския парламент ратификация на споразу­мението с Полша за модернизиране на самолети­те МиГ-29, които са на въоръжение в българските ВВС. Документацията на двигателите на изтреби­телите е предоставена на Варшава от Украйна в нарушение на правото на интелектуална собстве­ност на руския самолетен строител „МиГ”, пишат руските медии.

В средата на октомври бе съобщено, компа­нията „МиГ” може да прекрати обслужването на изстребителите МиГ-29 на българските ВВС, ако бъде подписан договор с Полша за ремонта на двигателите РД-33. Компанията предупреди, че може да оспори правомерността на документа ”като очевидно нарушение на нашите права като разработчик и производител на самолетите”.
Източник: www.vestnikataka.bg/

Ние от Blife.eu питаме, а от турците кой ще ни пази ?

Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!

Loading...

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.