Населението на малкото анадолско градче Кастамону посреща президента в мълчание. На 25 август 1925 година Мустафа Кемал Ататюрк пристига в града гладко обръснат, облечен в светъл летен костюм и с панамена шапка. Още тогава Кастамону е един от най-консервативните вилаети в Турция – хората не възприемат западния стил на президента и дори не отговарят на поздрава му.
„Уважаеми господа, това се нарича шапка“, започва речта си Ататюрк, сочейки панамата, която носи вместо традиционния фес. Хората в Кастамону възприемт действията му като провокация. А за него това е революция, която турците и до днес не са преглътнали. От 1925 година мъжете са задължени да заменят фесовете с шапки – задължение, което партията на Ердоган охотно би отменила. С което предизвиква неподправеното възмущение на кемалистите.
Модернизаторът Ататюрк
Стремежът на Ататюрк е да ориентира Турция към Запада, затова въвежда метричната система, латинската азбука и …шапките. За „бащата на турците“ любимите им фесове и чалми са символ на ретроградност. Законът, който оповестява революцията на шапките, гласи: „Членовете на турския парламент, както и всички държавни и местни служители и чиновници са задължени да носят шапка. И целият турски народ също“.
Само за няколко дни цилиндрите и бомбетата в големите турски градове са разпродадени. Търговците бързо поръчват допълнителни количества от Европа. Много турци обаче отказват да се разделят с фесовете и чалмите си. А държавата е безмилостна – военните преследват непокорните, над 80 души са екзекутирани за нарушение на закона.
Междувременно – за изминалите осемдесет години – турският фес отдавна се е превърнал в туристически сувенир, а чалмите са на изчезване. Но в Турция шапката така и не се е наложила. Под натиска на ЕС през 2004 законът за шапките е смекчен – тези, които продължават да носят чалма и отказват да сложат шапка, са застрашени „само“ с шестмесечен затвор. Но и това правило е само на хартия, тъй като в ежедневието законът не се прилага.
Тайният план на Ердоган
След като отмени забраната за носене на забрадки в университетите, партията на сегашния премиер Реджеп Тайип Ердоган е твърдо решена да премахне изцяло и закона за носенето на шапки. А наблюдателите коментират, че отмяната на забраната за носене на забрадки в университетите е първата стъпка към ислямизирането на страната.
Говорител на турската дяснорадикална Партия на националното действие е убеден, че е разкрил тайните планове на премиера. „В действителност Ердоган планира легализирането на феса. Тъй като в нашето общество мъжете и жените са равнопоставени, след отмяната на забраната за носене на забрадки трябва да отпадне и старият закон за шапките“ . Партията на националното действие се застъпва за отмяна на закона за шапките още от 1933 г. Нейните активисти са сигурни, че в най-скоро време фесът отново ще стане основен елемент от турската мъжка мода.
Източник: dw.com/
Екипът на Blife.eu Ви благодари за доверието с молба към Вас споделяйте публикациите ни истината има право да бъде чута.Благодарим Ви!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
It’s really great that people are sharing this inortmaoifn.