Виктор Орбан със строги мерки срещу всички, които злоупотребяват с правото на убежище
Десетте точки включват като мярка за сигурност бежанците да бъдат задържани извън цте на ЕС, там да се извършва и идентификацията на бегълците чрез системата за биометрични данни
Унгарското правителство ще представи план за действие на ръководителите на страните от Европейския съюз за защита на Европа от мигрантската вълна. Планът се нарича „Шенген 2.0“.
Планът се състои от 10 точки и ще бъде представен лично от унгарския премиер Виктор Орбан на няколко държави, сред които Германия, се казва в официалното съобщение на правителството в Будапеща.
Документът акцентира върху необходимостта от защита на европейските граници и задържането на мигрантите извън територията на ЕС. Най-важната точка от този план е свързана със защитата на Шенгенските граници.
„Ако една държава е неспособна да се справи с това задължение, трябва да поиска помощ от други страни-членки или от европейската агенция за защита на външните граници“, пише в плана.
Идентификацията на бежанците благодарение на системата за биометрични данни трябва да се извършва в рамките на Дъблинското споразумение. Строги санкции трябва да бъдат прилагани срещу всички, които злоупотребяват с правото на убежище, пише още в текста.
Планът предвижда разглеждането на молбите за убежище да се извършва изцяло извън териториите на ЕС, в напълно изолирани и контролирани горещи точки /хот спотове/. В няколко точки се подчертава необходимостта от сътрудничество с трети държави и се изброяват страните, които не се смятат за опасни за търсещите убежище.
В крайна сметка този план се базира на доброволното включване и отхвърля европейския план за преразпределение на бежанците в страните-членки на Евросъюза.
БГНЕС припомня, че унгарското правителство категорично се противопостави на квотното разпределение и подаде жалба в Европейския съд, за да се освободи от това задължение. В Унгария предстои да се проведе референдум именно по този план.
Източник: epicenter.bg/
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.