Психолозите са определили не само кога и защо настъпват те, но по какъв начин променят човешката психика.
Първата кризи, през която преминава всеки е на възраст между 10-12 години. Тогава детето започва да пораства, да разширява интересите си, кръгозора, учи се на самостоятелни стъпки и формира мнението си.
Втората криза настъпва на възраст около 16-20 години. Тогава младият човек преминава на един различен етап от нашия живот си, като именно тези внезапни промени могат да предизвикат криза на тази възраст. Именно тогава човек се сблъсква лице в лице с първите си отговорности и как да се справя с тях – избор на професията ни, работа, обучение, а често брак и деца. Родителите ни вече не са нашата опора, а ние трябва да се учим да се справяме с всичко сами.
Третата криза настъпва на около 30 годишна възраст. Бийната и цветна младост е вече зад гърба ни, всеки е улегнал и е преминал през този етап от нашия живот. Тогава ние започваме да гледаме много по-трезво на нещата от живота, стремейки се да постигнем стабилност и спокойствие. Много от хората започват именно на тази възраст да правят кариера, докато при другите се случва точно обратното – започват да търсят, какъв е смисъла на целия живот и се отдават изцяло на своето семейство.
Четвъртата криза идва на около 45 годишна възраст. Тогава ние започваме да осъзнаваме, че старостта идва и започва да чука на вратата ни. Това от своя страна плаши много хора, като в следствие на това започваме да губят теглото си, но изпадаме в меланхолични състояния на душата. Именно на тази възраст започват най-силно да се появяват бръчките и времето да оставя своя траен белег на тялото ни, като за много жени този период е един от най-страшните кризи в нашия живот.
Петата криза настъпва на около 65-70 години. Обикновено тогава човек излиза на пенсия, като най-често хората на тази възраст не знаят, с какво са се заемат. Болестите започват все по-силно да се обаждат, много от старите ни приятели вече не са живи, децата са големи и всеки е поел по своя път. Именно на тази възраст човек внезапно разбира, че и неговия живот е към своя край и вече той не е центъра на вниманието. Чувствата са отдавна изгубени, изместени от депресията и загубата на интерес към живота.
Доказано е, че всяка криза води до промяна на мисленето, мирогледа и нагласата ни към живота. Ако обаче вие се научите да възприемате живота си като диаграма, на която един ден сте долу, а утре горе, тогава ще ви е много по-лесно да се справите с тези кризи и задължителни етапи от нашия живот. Обичайте себе си и живота!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.
A very nice niche blog, and a good design there sparks Simplicity yet complex algorithm of the internet. Thank You.